1. خانه
 2. chevron_left
 3. خواندنی ها
 4. chevron_left
 5. تهیه شیره انگور؛ روش ها و مراحل ساخت یک شیره انگور عالی

تهیه شیره انگور؛ روش ها و مراحل ساخت یک شیره انگور عالی

تهیه شیره انگور

شیره انگور اگر اصولی درست شود می تواند ماه ها بدون مواد نگه دارنده، سالم و قابل استفاده بماند. این ویژگی باعث می شود که بتوانید از خواص طبیعی و بیشمار این میوه ی دوست داشتنی در طول سال بهره ببرید. در این مطلب به طرز تهیه شیره انگور می پردازیم و برایتان می گوییم که چطور می توانید شیره انگور تهیه کنید.

طرز تهیه شیره انگور

در نقاط مختلف دنیا شیره انگور را به روش های مختلفی تولید می کنند. درست است که این روش ها با هم تفاوت هایی دارند اما اصول همه ی آن ها شبیه به هم است. علاوه بر تفاوت ها در روش تهیه شیره انگور، تکنولوژی ای که در آن استفاده می شود هم مهم است. کارخانه های تولید شیره انگور یا به روش سنتی کار می کنند و یا به روش صنعتی.

ساخت شیره انگور شامل سه مرحله اصلی آب گیری، تصفیه کردن و پختن است.

نحوه تهیه شیره انگور سنتی

در روش های سنتی تهیه شیره انگور این مراحل باید انجام شود:

 1. شستن انگور: اولین قدم با شستن انگورها شروع می شود. این کار باعث می شود که گرد و غبارها و آلودگی های انگور از بین برود و شیره کیفیت بالاتری داشته باشد.
 2. دانه کردن: دانه های انگور را از خوشه جدا کنید.
 3. له کردن: انگور های دانه شده را درون ظرفی بزرگ بریزید و آن ها را له کنید. ظرف به اندازه ای بزرگ باشد که آب انگور به اطرافتان نباشد.
 4. صاف کردن: انگور های له شده را از یک صافی توری بگذرانید تا هسته ها و پوست انگور وارد ظرف پخت نشود.
 5. خاک سفید: برای این که شیره انگورتان شفاف و بدون رسوبات باشد، می توانید کمی خاک سفید به آن اضافه کنید. برای این کار ابتدا آب انگور را روی آتش گذاشته و کمی آن را گرم کنید سپس خاک را اضافه کنید و به خوبی هم بزنید.
 6. ته نشین شدن: در این مرحله از تهیه شیره انگور اجازه بدهید که تمام خاک سفیدی که اضافه کردید ته نشین شود و آب انگورتان به میزان شفافیتی که لازم است برسد.
 7. پختن: حالا وقت آن است که آب انگور را به ظرف دیگری منتقل کنیم. دقت کنید که گل های ته نشین شده وارد ظرف نشود. مدت زمان پختن به میزان غلظتی که می خواهید بستگی دارد. معمولان ۲-۴ ساعت برای این کار کافی است.
 8. صاف کردن نهایی: بعد از اتمام پخت، شیره را مجددا از یک صافی توری بگذرانید و اجازه بدهید سرد شود.

نحوه تهیه شیره انگور صنعتی

تفاوت عمده ای که در روش صنعتی با سنتی وجود دارد، استفاده از ماشین آلات به جای انسان است. مراحل له کردن، صاف کردن و پختن در محیط صنعتی و به کمک ماشین ها انجام می شود.

به طور معمول در روش تولید صنعتی از شستن انگور پرهیز می کنند و همین طور آن ها را دانه نمی کنند بلکه انگورها را با خوشه له کرده و آب آن را می گیرند. بقیه مراحل همگی باید طی شوند.

عضویت در خبرنامه دوشو
.با عضویت در خبرنامه، شما را در جریان آخرین مطالب «دوشو» قرار می‌دهیم

سوال یا دیدگاهی دارید؟ در اینجا با ما در میان بگذارید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

همه چیز درباره کشمش
همه چیز درباره انگور
همه چیز درباره مویز
همه چیز درباره شیره انگور
فهرست